Komory temperaturowe
Wraz z rozwojem technologicznym, urządzenia wyposażane są w znacznie większą ilość funkcji niż to miało miejsce choćby w kilkunastu poprzednich latach. Ich stopień zaawansowania powoduje, że zanim trafią na rynek muszą przejść stosowne badania, by w pełni zagwarantować ich użytkownikom bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Niektóre produkty oraz urządzenia np.: suszarki, pralki czy lodówki, używane w gospodarstwie domowym jako szeroko rozumiany sprzęt AGD, są stosunkowo dużych rozmiarów, dlatego też miejsca, w których można przeprowadzić takie testy, także powinny posiadać znaczne gabaryty. Tymi “miejscami” są komory temperaturowe. Służą one jednak nie tylko do testowania sprzętów o dużych rozmiarach, ale także do badań nad produktami żywnościowymi czy farmakologicznymi.
Do czego przeznaczone są komory temperaturowe?
Urządzenia te przeznaczone są do realizacji celów technologicznych i badawczych w szerokim spektrum zastosowań. Zakres pracy komory temperaturowej nie jest już jednak ograniczony do bardziej naturalnie występującego zakresu działania, ale jest dużo szerszy i najczęściej uzależniony od wymagań użytkownika. To od indywidualnych potrzeb Klienta zależy to, na jakie wytrzymałościowe warunki zewnętrzne potrzebuje sprawdzić swoje badane produkty. Główną zaletą tych urządzeń jest fakt, że potrafią one w bardzo szybkim tempie osiągnąć ekstremalnie niskie lub wysokie wartości temperatur (ich zakres może zawierać się w przedziale od –90 stopni Celsjusza do +200 stopni Celsjusza). W dodatku wartości mogą bardzo szybko się zmieniać w małym odstępie czasu.
Niemniej, komory temperaturowe najczęściej wykorzystywane są do zbadania wytrzymałości produktów, a także nastawienia ich na szybką zmianę właściwości termicznych, czyli chłodzenia oraz nagrzewania. Są urządzeniami funkcjonalnymi, zdolnymi do zaprogramowania określonych warunków, dlatego też dają wiarygodne wyniki testów, co jest niezwykle istotne w każdym rodzaju przemysłu. Komory temperaturowe nie posiadają systemów kontroli wilgotności powietrza, gdyż skupiają się wyłącznie na symulacji odpowiednich parametrów termicznych.
Budowa komory temperaturowej
Konstrukcja komór może być wykonana jako monolityczne zawierające w swojej obudowie wszystkie podzespoły niezbędne dla ich funkcjonowania oraz rozdzielone (przechodnie lub inaczej walk in), w których agregaty i urządzenia pomocnicze usytuowane są w odrębnej obudowie – zazwyczaj dotyczy to komór o wymiarach przekraczających 1500 x 2000 x 2000 mm.
Najczęściej wewnętrzne poszycie wykonane jest ze stali nierdzewnej. Obudowa zewnętrzna wykonana jest ze stali ocynkowanej i malowana proszkowo. Na życzenie zamawiającego drzwi komór wyposażone są w okna. Izolacja
termiczna warstwowa zapewnia odpowiednią izolacyjność komór i minimalizuje straty ciepła. Układ wentylacyjny zapewnia równomierny rozkład temperatur i wilgotności w całym obszarze roboczym przestrzeni wewnętrznej.
Zastosowanie naszych komór to przemysł szeroko rozumiany jako AGD (lodówki zamrażarki, suszarki, zmywarki), przemysł medyczny, budowlany, elektroniczny a nawet lotniczy.
Profesjonalne komory temperaturowe
Nasze produkty to dbałość o szczegóły a zastosowane komponenty to wyłącznie najlepsze, wysokojakościowe podzespoły renomowanych producentów. Komory zależnie od ich wielkości, jeszcze przed wysyłką lub już u Klienta, podawane są wielokrotnym testom. Dodatkowym atutem jest fakt, że w całości produkowane są w Polsce z najlepszym dostępem do serwisu i części zamiennych.