W 2018 roku zwróciła się do nas firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. z zapytaniem ofertowym dotyczącym dostawy komór badawczych do nowo budowanego Centrum Badań i Rozwoju (https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/centrum-badan-i-rozwoju-bsh-w-lodzi-juz-otwarte-id30886/2019/10/14/). Komory miały służyć do badań sprzętu AGD – suszarek. Produkty te muszą być badane w ściśle określonych warunkach klimatycznych. Rozkład utrzymywanych parametrów powietrza, czyli w tym przypadku temperatury oraz wilgotności, w całej przestrzeni komory roboczej musi być równomierny a jednocześnie tolerancja odchyłek w czasie bardzo wąska.

Komory badawcze w Centrum Badań i RozwojuRozmowy dotyczące tego przedsięwzięcia trwały prawie rok, tak długi czas był niezbędny, aby móc przygotować się do właściwej realizacji projektu. Bazując na doświadczeniu osób z działu badawczego laboratorium BSH oraz własnym, skonstruowaliśmy urządzenia dopasowane do wymogów stawianych nam przez kontrahenta. Zadanie było niezwykle trudne, ponieważ badany produkt charakteryzuje się nagłą emisją dużej ilości ciepła oraz wilgoci. Suszarki grzeją oraz osuszają wsad dzięki wbudowanym pompom ciepła, które w trakcie jednego procesu mogą się uruchomić wielokrotnie. Dodatkowo, aby zwiększyć efektywność, skraplacz w suszarce polewany jest wodą, co powoduje raptowne zyski wilgoci. Największym wyzwaniem było zapanowanie nad klimatem przy ściśle określonych ograniczeniach takich jak prędkość powietrza oraz głośność urządzeń zastosowanych do kontroli klimatu. Agregaty zasilające komory znajdują się w pomieszczeniach laboratorium, w którym przebywają również operatorzy. Dbając o komfort ich pracy emisja hałasu naszych urządzeń została zredukowana do minimum.

Pomimo wieloletniego doświadczenia w tworzeniu urządzeń indywidualnie dopasowanych do potrzeb klienta, napotkaliśmy na wiele trudności, które musiały zostać rozwiązane w bardzo krótkim czasie. Założenia projektowe okazały się bardzo trafne, niemniej jednak wymagały korekt, które wprowadziliśmy w trakcie prac rozruchowych oraz testów wstępnych. Zaprojektowana i wykonana przez nas konstrukcja układu chłodniczego złożona z agregatów zasilających komory w odpowiednie media dowiodła, po raz kolejny, że jest rozwiązaniem niezawodnym.

Kontrola komór badawczychDzięki autorskiemu oprogramowaniu systemu sterowania mogliśmy zastosować algorytm, który w pełni wykorzystuje możliwości czynników wpływających na precyzyjną regulację klimatu wewnątrz komory badawczej. Każdy element wykonawczy posiada swój indywidualny regulator PID, proporcjonalno- całkująco-różniczkujący, działający w układzie kaskadowym z pomocniczą wielkością regulowaną. Dzięki tworzeniu urządzeń od podstaw, byliśmy w stanie dopasować oprogramowanie indywidualnie do potrzeb klienta tak, aby testy funkcjonalne urządzeń można było zaplanować z wyprzedzeniem, programując sterownik w sposób przyjazny dla użytkownika. Bardzo ważną kwestią dla naszego klienta była obsługa serwisowa urządzeń. Dział badań i rozwoju BSH nie może pozwolić sobie na przestoje w pracy, komory pracują w trybie 24 godzinnym. Możliwość zdalnej obsługi pozwala czuwać nad prawidłowością pracy urządzeń z każdego miejsca na świecie poprzez aplikację w telefonie lub laptopie. Pozwala to także na natychmiastową reakcję serwisową lub jakiekolwiek wsparcie operatora w razie potrzeby. Celowo zastosowaliśmy podzespoły renomowanych i sprawdzonych firm, co stanowi o ich łatwej dostępności w razie zużycia.

Realizacja tego przedsięwzięcia przebiegła pomyślnie a wykonanie było wieloetapowe. Komory badawcze były dostarczane partiami, dzięki czemu nasz klient mógł w międzyczasie prowadzić próbne testy urządzeń, a zespół badawczy doskonalił założenia projektowe, które na bieżąco realizowaliśmy. Temat badań suszarek okazał się na tyle złożony, że tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu mogliśmy sprostać zadaniu stosując nowatorskie rozwiązania.

Od wielu lat projektujemy i budujemy urządzenia dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Różnorodność zleceń wymaga od nas ciągłego rozwoju i udoskonalania procesu produkcyjnego, włączania nowoczesnych metod i technik. Dzięki temu zdobywamy doświadczenie i poszerzamy swoją wiedzę, co pozwala na ciągłe ulepszanie naszych produktów.